Ny lösning för fastighetsnära insamling (FNI) hos FEV

2025-03-31

Tider för sophämtning är någonting många letar efter på en servicewebbplats inom vatten och avfall. Falu Energi och Vatten hade önskemål att förbättra sin lösning för medborgarna, särskilt efter regeringens beslut om fastighetsnära insamling av förpackningsavfall Länk till annan webbplats..

Funktionen "När kommer sopbilen

FEV behöver ersätta sitt tidigare lösning för sophämtningsinformation, som slutat fungera efter att Fetchplanner flyttades till extern drift. De undersökte möjligheten att köpa ett Web-API från Fetchplanner för att återställa funktionen och har delat teknisk information för att utreda vad som krävs för implementation.

Förstudie

För att säkerställa ett riktigt bra resultat efter kundens önskemål och kravställning inledde vi arbetet tillsammans med en förstudie. Vi gick igenom API:et och dess data för att säkerställa att önskemålen kunde uppfyllas med den data som fanns att tillgå.

Eftersom datan inte alltid var strukturerad enligt kundens behov, diskuterades alternativa lösningar för att hantera exempelvis adresser med flera kunder.

Lösningsprocess

Limepark presenterade ett lösningsförslag och när det var förankrat hos kunden påbörjades implementationen. För att göra informationen mer lättillgänglig för besökarna har hämtningstiderna nu sorterats i datumordning, så att den närmast kommande tömningen visas först.

Vid adresser med flera kunder, där det inte är möjligt att visa kundspecifik information, används istället ett service-ID. Detta service-ID finns även tryckt på sopkärlen och behållarna, vilket gör det enkelt för användarna att identifiera sina hämtningar utan att bryta mot GDPR-lagstiftningen.

Avancerad presentation av olika hämtningstider och kärl

Lösningen implementerades i samarbete mellan mallbyggare och utvecklare enligt kundens önskemål.

Vi tackar för ett fint samarbete med FEV och får återigen ett kvitto på hur väl investerade timmar på förarbete ger god service åt webbplatsbesökare!

Artikeln är skriven av: Johan Littorin Verksamhetsansvarig och Certifierad Projektledare johan.littorin@limepark.se
  • Utveckling
  • Projektledning

Vill du komma i kontakt med en referens?